BİZDEN HABERLER

Yola İşaret Yansıtan Farlar Yolda!

Yola İşaret Yansıtan Farlar Yolda!

Daimler'den Digital Light Far Sistemi

Otomotiv endüstrisi için dijital teknoloji alt yapısı çok önemli. Hatta son on yıldır dijital teknolojilerle otomotiv endüstrisi eş zamanlı gelişiyor desek yalan olmaz.

 

Gazlı Farlardan Konuşan Farlara...

Yakında yola bazı işaretleri yansıtabilen ve böylece diğer sürücü ya da yayaları uyarabilen far sistemlerine sahip otomobiller göreceğiz yollarda. Hatta ilk prototipleri de Mercedes tarafından üretildi bile. Bunlardan bahsedince insanın aklına hemen 1900'lerin başlarında yani ilk otomobillerde far bile olmadığı, gaz lambasını yakan sürücü hikayeleri geliyor. Nereden nereye...

 

Digital Light Far Sistemi Nedir?

Daimler çatısı altındaki Mercedes Maybackh S Class tarafından geliştirilen Digital Light Far Sistemi, ilk uygulamasını yaptı bile. 2 megapiksel çözünürlüğe sahip olan Digital Light Far Sistemi, bir projektör gibi yola bazı simgeler yansıtıyor. Otomobil içinde bulunan bir bilgisayar ile entegre çalışan söz konusu far sistemi, ortak kamera sistemleri, navigasyon ve radar sistemlerinden aldığı bilgileri değerlendirerek yola sürücü için önemli bilgileri yansıtıyor. Bu detay çok önemli çünkü, gelecekte otomobillerin iletişim kurmak zorunda olacağının bir kanıtı niteliğinde. Farklı otomobillerin yol bilgisayarlarının bilgi bankaları, güncel navigasyon, radar sistemlerineki bilgiler gibi güncel datanın ortak bir havuza akıp bir biri ile etkileşimli olarak kullanılması söz konusu olacak. Bilginin doğru şekilde kullanımı da kazaları azaltarak çok daha güvenli sürüş keyfi sunabilir. 

 

Digital Light Ne İşe Yarayacak?

Digital Light ile sürücü yakındaki yol çalışması, bozuk zemin, kaza, kapalı şerit, yağış bilgilerini görebilecek. 


Haber Tarihi: 03-2018