BİZDEN HABERLER

The Economist dolar analizi

The Economist dolar analizi

Türkiye'nin döviz rezervlerinin son iki yılda şeffaf olmayan bir şekilde tüketilmesi, Türkiye'nin yanı sıra dünya gündeminde de yer bulmaya devam ediyor.

Ünlü İngiliz dergisi The Economist, son sayısında “TL'nin başarısız savunmasının maliyetini hesaplamak”
başlıklı bir analize yer verildi.

TASARRUFLAR TL YERİNE DOLARDA

Rezervlerin tükendiğine ve birçok Türk vatandaşının artık tasarruflarını dolar olarak değerlendirdiğine dikkat çekilen yazıda, ana muhalefet partisi CHP'nin parti binalarına asılan “128 milyar dolar nerede?” pankartlarının gece saatlerinde polisler tarafından indirildiği aktarıldı.

Bankacıların ve analistlerin hesaplamalarına göre, son iki yılda TL'yi destekleme girişimi adına Merkez Bankası (TCBM) tarafından 128 milyar dolarlık döviz rezervinin çarçur edildiğini aktaran dergi, bu politikaya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın öncülük ettiğinin düşünüldüğünü de belirtti.

REZERV HARCANMASINA RAĞMEN TL ERİDİ

Harcanan rezerve rağmen TL'nin son iki yılda dolar karşısında yüzde 35'in üzerinde değer kaybettiğini aktaran dergi, enflasyondaki artış, düşük reel faiz ve politik krizlere de işaret etti.

 

ABD Berat Albayrak CHP Cumhurbaşkanı Dolar Dünya enflasyon faiz FED İYİ Parti Kemal Kılıçdaroğlu Maliye Bakanı Meral Akşener Merkez Bankası Naci Ağbal patlama Şahap Kavcıoğlu Türkiye


Haber Tarihi: 05-2021